2220J2500682GCT
2220J2500682GCT
2220J2500682GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2220J2500682GCT
  • Description
    CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 2220
  • Delivery Services
6800 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
2220J2500682GCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)