2220Y0160824KXT
2220Y0160824KXT
2220Y0160824KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2220Y0160824KXT
  • Description
    CAP CER 0.82UF 16V X7R 2220
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
0.82 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
2220Y0160824KXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.82 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.165" (4.20mm)