2225J6K00100KCT
2225J6K00100KCT
2225J6K00100KCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2225J6K00100KCT
  • Description
    CAP CER 10PF 6KV C0G/NP0 2225
  • Delivery Services
10 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2225 (5763 Metric)
Quick Inquiry
2225J6K00100KCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)