228ADS2ARFCMBB
228ADS2ARFCMBB
228ADS2ARFCMBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    228ADS2ARFCMBB
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
228ADS2ARFCMBB
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 228A
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Round Button
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical -
Actuator Length, Right Angle 11.00mm
Actuator Orientation Side Actuated
Termination Style PC Pin
Outline 8.30mm x 9.60mm
Illumination Illuminated
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 1.7 VDC
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Material -
Switch Travel 0.25mm