228ADVAAWFCMBE
228ADVAAWFCMBE
228ADVAAWFCMBE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    228ADVAAWFCMBE
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Quick Inquiry
228ADVAAWFCMBE
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 228A
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Round Button
Mounting Type Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical 14.40mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style PC Pin
Outline 7.20mm x 6.80mm
Illumination Illuminated
Illumination Type, Color LED, Amber/White
Illumination Voltage (Nominal) -
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Material -
Switch Travel 0.25mm