228AMVAGFCBBAR
228AMVAGFCBBAR
228AMVAGFCBBAR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    228AMVAGFCBBAR
  • Manufacturer
    CTS Electrocomponents
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Quick Inquiry
228AMVAGFCBBAR
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Tactile Switches -
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 228A
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Round Button
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 7.20mm x 6.80mm
Illumination Illuminated
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
Operating Force 160gf
Ingress Protection -
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Material -
Switch Travel 0.25mm