228AMVAWFCAAR
228AMVAWFCAAR
228AMVAWFCAAR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    228AMVAWFCAAR
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Quick Inquiry
228AMVAWFCAAR
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 228A
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Round Button
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 7.00mm
Termination Style Gull Wing
Outline 7.20mm x 6.80mm
Illumination Illuminated
Illumination Type, Color LED, White
Illumination Voltage (Nominal) 3 VDC
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Material -
Switch Travel 0.25mm