2508051817Y0
2508051817Y0
2508051817Y0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2508051817Y0
  • Manufacturer
    Fair-Rite Products Corp.
  • Description
    FERRITE BEAD 180 OHM 0805 1LN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
180 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 200mOhm
Quick Inquiry
2508051817Y0
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ferrite Beads and Chips -
Manufacturer Fair-Rite Products Corp.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Filter Type Signal Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 180 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max) 300mA
DC Resistance (DCR) (Max) 200mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.043" (1.10mm)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)