252012CDMCDS-4R7MC
252012CDMCDS-4R7MC
252012CDMCDS-4R7MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    252012CDMCDS-4R7MC
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 1.4A 150MOHM SMD
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 150mOhm 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
252012CDMCDS-4R7MC
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)