25632001RP2
Manufacturer
NorComp Inc.Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Request for Quotation
25632001RP2
lmages are for reference only.25632001RP2
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
25632001RP2
| Manufacturer | NorComp Inc. |
| Series | 2563 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | - |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.169" (4.30mm) |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage Rating | - |
| Applications | - |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Base Product Number | 2563200 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 25632801RP2 | 2-100400-0 | 2-100411-0 | 2-1017008-9 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant |
| Description | CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD PCB | CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB R/A | CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB | CONN RCPT 58POS 0.1 GOLD PCB |