28-3518-10E
28-3518-10E
28-3518-10E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    28-3518-10E
  • Manufacturer
    Aries Electronics
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
  • Delivery Services
28 (2 x 14) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
28-3518-10E
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Aries Electronics
Series 518
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 28 (2 x 14)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Mounting Type Through Hole
Features Open Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Resistance -
Base Product Number 28-3518
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 28-3518-10 28-3518-101 28-3518-102 28-3518-10H
Part Number 28-3518-10 28-3518-101 28-3518-102 28-3518-10H
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD