28-6513-10H
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Request for Quotation
28-6513-10H
lmages are for reference only.28-6513-10H
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
28 (2 x 14) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
28-6513-10H
| Category | Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets |
| Manufacturer | Aries Electronics |
| Series | Lo-PRO®file, 513 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 28 (2 x 14) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material - Post | Brass |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 28-6513 |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD |