293D106X0016B2TE3
293D106X0016B2TE3
293D106X0016B2TE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    293D106X0016B2TE3
  • Description
    CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
  • Package
    1411 (3528 Metric)
  • Delivery Services
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
Quick Inquiry
293D106X0016B2TE3
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.11mm)