293D106X9004B2TE3
293D106X9004B2TE3
293D106X9004B2TE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    293D106X9004B2TE3
  • Description
    CAP TANT 10UF 10% 4V 1411
  • Package
    1411 (3528 Metric)
  • Delivery Services
10 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 3.5Ohm
Quick Inquiry
293D106X9004B2TE3
Series TANTAMOUNT™, 293D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.11mm)