293D477X9004D2TE3
293D477X9004D2TE3
293D477X9004D2TE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    293D477X9004D2TE3
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2917 (7343 Metric)
  • Delivery Services
470 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
Quick Inquiry
293D477X9004D2TE3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 293D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)