Part Number
2N4392
Manufacturer
Microchip TechnologyDescription
JFET N-CH 40V TO18
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
94,960 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

2N4392
lmages are for reference only.2N4392
JFET N-CH 40V TO18
Datasheet-
94,960 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

JFET N-Channel 40 V 1.8 W Through Hole TO-18
2N4392

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - JFETs |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 40 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 25 mA @ 20 V |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 2 V @ 1 nA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 14pF @ 20V |
| Power - Max | 1.8 W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | TO-18 |
| Base Product Number | 2N4392 |
| Resistance - RDS(On) | 60 Ohms |
| Current Drain (Id) - Max | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 2N4391 | 2N4391 | 2N4391 PBFREE | 2N4391 TO-18 3L ROHS |
| Manufacturer | Vishay Siliconix | Microchip Technology | Central Semiconductor Corp | Linear Integrated Systems, Inc. |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | JFET N-CH 40V TO206AA | JFET N-CH 40V TO18 | JFET N-CH 40V 100PA TO18 | JFET N-CH 40V TO18-3 |
| Series | - | - | - | 2N4391 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |