3.0SMI33A
3.0SMI33A
3.0SMI33A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3.0SMI33A
  • Description
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
  • Delivery Services
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
3.0SMI33A
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56.3A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)