3.0SMI43A
3.0SMI43A
3.0SMI43A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3.0SMI43A
  • Description
    TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
  • Delivery Services
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
3.0SMI43A
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)