3090-391J
3090-391J
3090-391J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3090-391J
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 390NH 500MA 300MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD
  • Delivery Services
390 nH Unshielded Inductor 500 mA 300mOhm Max 2-SMD
Quick Inquiry
3090-391J
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series 3090
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type -
Material - Core Iron Powder
Inductance 390 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 34 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 200MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.050" (1.27mm)