30KPA96-B
30KPA96-B
30KPA96-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    30KPA96-B
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 96VWM 163.8VC P600
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    P600, Axial
  • Delivery Services
163.8V Clamp 194.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
30KPA96-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 30KPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 96V
Voltage - Breakdown (Min) 101.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 163.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 194.2A
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)