30KPA96CA
Manufacturer
MDE Semiconductor IncDescription
TVS DIODE BP 96VRWM 156.0VC
Datasheet
DatasheetPackage
P600, Axial
Request for Quotation
30KPA96CA
lmages are for reference only.30KPA96CA
TVS DIODE BP 96VRWM 156.0VC
DatasheetP600, Axial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
156V Clamp 194.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA96CA
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | MDE Semiconductor Inc |
| Series | 30KPA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 96V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 107.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 156V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 194.2A |
| Power - Peak Pulse | 30000W (30kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |