3220-26-0300-00-TR
3220-26-0300-00-TR
3220-26-0300-00-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3220-26-0300-00-TR
  • Manufacturer
    CNC Tech
  • Description
    CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 26 position 0.050" (1.27mm)
Quick Inquiry
3220-26-0300-00-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer CNC Tech
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 26
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.213" (5.40mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 50VAC/DC
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post Flash
Applications -
Base Product Number 3220-26
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 3220-26-0100-00 3220-26-0200-00 3220-26-0300-00 3220-06-0100-00
Part Number 3220-26-0100-00 3220-26-0200-00 3220-26-0300-00 3220-06-0100-00
Manufacturer CNC Tech CNC Tech CNC Tech CNC Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM CONN HEADER VERT 6POS 1.27MM