33-7XXXX-10
33-7XXXX-10
33-7XXXX-10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    33-7XXXX-10
  • Manufacturer
    Aries Electronics
  • Description
    CONN SOCKET SIP 33POS TIN
  • Delivery Services
33 (1 x 33) Pos SIP Socket Tin Through Hole
Quick Inquiry
33-7XXXX-10
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Aries Electronics
Series 700 Elevator Strip-Line™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type SIP
Number of Positions or Pins (Grid) 33 (1 x 33)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Mounting Type Through Hole
Features Elevated
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.150" (3.81mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Resistance -
Base Product Number 33-7XXX
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 32-3513-11 38-3503-21 32-6571-11 30-PLS16020-12
Part Number 32-3513-11 38-3503-21 32-6571-11 30-PLS16020-12
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS GLD CONN SOCKET PGA ZIF GOLD