350VXR100MEFC25X25
350VXR100MEFC25X25
350VXR100MEFC25X25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    350VXR100MEFC25X25
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
350VXR100MEFC25X25
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series VXR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 966 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 350VXR100MEFC25X25 350VXR100MEFCSN22X30 350BXA10M10X20 350BXA15M10X20
Part Number 350VXR100MEFC25X25 350VXR100MEFCSN22X30 350BXA10M10X20 350BXA15M10X20
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP TH CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL TH CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL TH