38HF2003V
38HF2003V
38HF2003V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    38HF2003V
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder (Open)
  • Delivery Services
200 µH Unshielded Toroidal Inductor 969 mA 350mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
Quick Inquiry
38HF2003V
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series HF
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 200 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 969 mA
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 3kHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.460" Dia x 0.180" L (11.68mm x 4.57mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 38HF2003H 38HF2003V 38H122C 38H122C
Part Number 38HF2003H 38HF2003V 38H122C 38H122C
RoHS Status Not applicable Not applicable ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR FIXED IND 1.2UH 9A 6.8 MOHM SMD FIXED IND 1.2UH 9A 6.8 MOHM SMD