400LSW1000MNB51X98
400LSW1000MNB51X98
400LSW1000MNB51X98
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400LSW1000MNB51X98
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400LSW1000MNB51X98
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.976" (101.00mm)