402F37412IDR
402F37412IDR
402F37412IDR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    402F37412IDR
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
37.4 MHz ±10ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
402F37412IDR
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 402
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 37.4 MHz
Frequency Stability ±20ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 402F37412IDR 402F37412IDT 402F37412IDT 402F37412IAR
Part Number 402F37412IDR 402F37412IDT 402F37412IDT 402F37412IAR
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD