416F37435AAT
416F37435AAT
416F37435AAT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    416F37435AAT
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
37.4 MHz ±30ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
416F37435AAT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 416
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 37.4 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 416F37435AAR 416F37435AAR 416F37435AAT 416F37435ADR
Part Number 416F37435AAR 416F37435AAR 416F37435AAT 416F37435ADR
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD