420LSG3200M51X150
420LSG3200M51X150
420LSG3200M51X150
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LSG3200M51X150
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 3200UF 20% 420V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
3200 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LSG3200M51X150
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series LSG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)