4282-1-0200-22-SP
4282-1-0200-22-SP
4282-1-0200-22-SP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    4282-1-0200-22-SP
  • Manufacturer
    CNC Tech
  • Description
    CONN HEADER R/A 22POS DUAL 94V-0
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.165" (4.20mm)
Quick Inquiry
4282-1-0200-22-SP
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer CNC Tech
Series -
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.165" (4.20mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.165" (4.20mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.394" (10.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color White
Current Rating (Amps) 9A