435F16023CKT
435F16023CKT
435F16023CKT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    435F16023CKT
  • Description
    5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun
  • Delivery Services
16 MHz ±20ppm Crystal 8pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
Quick Inquiry
435F16023CKT
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 8pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Package / Case 2-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Base Product Number 435F
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 435F16023CKT 435F16023CAT 435F16023CAT 435F16023CDT
Part Number 435F16023CKT 435F16023CAT 435F16023CAT 435F16023CDT
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun