45WR200LFT7
45WR200LFT7
45WR200LFT7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    45WR200LFT7
  • Manufacturer
    TT Electronics/BI
  • Description
    TRIMMER 200 OHM 0.25W J LEAD TOP
  • Delivery Services
200 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
45WR200LFT7
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 45
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 200 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 15.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.190" x 0.154" Face (4.83mm x 3.91mm)