46.61.9.072.4000T
46.61.9.072.4000T
46.61.9.072.4000T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    46.61.9.072.4000T
  • Manufacturer
    Finder Relays, Inc.
  • Description
    RELAY 46.61T. 1C/O. 16A
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 72VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
46.61.9.072.4000T
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Finder Relays, Inc.
Series 46
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 72VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 6.9 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 52.6 VDC
Must Release Voltage 14.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CCC, CE, CSA, cURus, EAC, ENEC, RINA, UKCA, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 10.4 kOhms
Base Product Number 46.61.9
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 46.61.9.012.0040 46.61.9.012.0074 46.61.9.012.4040 46.61.9.024.0020
Part Number 46.61.9.012.0040 46.61.9.012.0074 46.61.9.012.4040 46.61.9.024.0020
Manufacturer Finder Relays, Inc. Finder Relays, Inc. Finder Relays, Inc. Finder Relays, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V MIN. INDUSTRIAL RELAY, SPDT 16A, RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V