5022-241H
5022-241H
5022-241H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5022-241H
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 240NH 2.47A 60MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
240 nH Unshielded Inductor 2.47 A 60mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
5022-241H
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series 5022
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type -
Material - Core Phenolic
Inductance 240 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 2.47 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 415MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 5022-241F 5022-241F 5022-241F 5022-241G
Part Number 5022-241F 5022-241F 5022-241F 5022-241G
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 240NH 2.47A 60MOHM SMD FIXED IND 240NH 2.47A 60MOHM SMD FIXED IND 240NH 2.47A 60MOHM SMD FIXED IND 240NH 2.47A 60MOHM SMD