502S47W122KV3ESC
502S47W122KV3ESC
502S47W122KV3ESC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    502S47W122KV3ESC
  • Manufacturer
    Johanson Dielectrics Inc.
  • Description
    CAP CER 1200PF 250V X7R 2220
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
1200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
502S47W122KV3ESC
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Johanson Dielectrics Inc.
Series SC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250VAC
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.150" (3.81mm)