Part Number
5054481071
Manufacturer
MolexDescription
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
72,144 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

5054481071
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
5054481071

| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Molex |
| Series | Micro-Lock PLUS 505- |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.352" (8.95mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | Pick and Place, Solder Retention |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating | 50VAC/DC |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Base Product Number | 505448 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 5054481031 | 5054481051 | 5054481091 | 5054481231 |
| Manufacturer | Molex | Molex | Molex | Molex |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | |||
| Description | 1.25WB DL RA ASSY 10CKT BK G038 | 1.25WB DL RA ASSY 10CKT BK G076 | 1.25MM PCB HDR R/A 0.10UM GOLD 1 | 1.25WB DL RA ASSY 12CKT BK G038 |
| Series | * | Micro-Lock PLUS 505- | Micro-Lock PLUS 505- | Micro-Lock PLUS 505- |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |