550-10-360M19-001166
550-10-360M19-001166
550-10-360M19-001166
lmages are for reference only.
  • Part Number
    550-10-360M19-001166
  • Manufacturer
    Preci-Dip
  • Description
    BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD
  • Delivery Services
360 (19 x 19) Pos BGA Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
550-10-360M19-001166
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Preci-Dip
Series 550
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type BGA
Number of Positions or Pins (Grid) 360 (19 x 19)
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Mounting Type Through Hole
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material FR4 Epoxy Glass
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Post Length 0.098" (2.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1 A
Contact Resistance 10mOhm