56.OA11.2431C
56.OA11.2431C
56.OA11.2431C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    56.OA11.2431C
  • Manufacturer
    Altech Corporation
  • Description
    OA561124V 3NO/1NC AGSN02+02UMAU
Quick Inquiry
56.OA11.2431C
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Safety Relays -
Manufacturer Altech Corporation
Series OA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 6VDC
Contact Form 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current) 8 A
Switching Voltage 400VAC, 250VDC - Max
Features -
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 4.2 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 20 ms
Release Time 6 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Coil Current 107 mA
Coil Power 600mW
Coil Resistance 56 Ohms