561R1DF0Q27
561R1DF0Q27
561R1DF0Q27
lmages are for reference only.
  • Part Number
    561R1DF0Q27
  • Manufacturer
    Vishay Cera-Mite
  • Description
    CAP CER 27PF 1KV N2200 RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
27 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor N2200 Radial, Disc
Quick Inquiry
561R1DF0Q27
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Cera-Mite
Series Cera-Mite 561R
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 27 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient N2200
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features Low Dissipation Factor
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.252" (6.40mm)