5LPCV24110
5LPCV24110
5LPCV24110
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5LPCV24110
  • Manufacturer
    Sensata-Crydom
  • Description
    SSR RELAY SPST-NO 110A 20-300V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) Module
Quick Inquiry
5LPCV24110
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Solid State Relays SSR -
Manufacturer Sensata-Crydom
Series LPCV
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, Proportional Control
Voltage - Input 0 ~ 5VDC
Voltage - Load 20 V ~ 300 V
Load Current 110 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -30°C ~ 80°C