60P3.0-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
60P3.0-JMCS-G-TF(N)
lmages are for reference only.60P3.0-JMCS-G-TF(N)
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
60P3.0-JMCS-G-TF(N)
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | JMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 3mm |