60P6.0-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
60P6.0-JMDSS-G-1-TF
lmages are for reference only.60P6.0-JMDSS-G-1-TF
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
60P6.0-JMDSS-G-1-TF
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | JMD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 6mm |
| Height Above Board | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN PLUG 60POS SMD GOLD | CONN HDR 52POS R/A GOLD | CONN HD ARRAY PLUG 100P SMD GOLD | .8MM Q RATE SOCKET WITH EDGE RAT |