Part Number
6469077-1
Manufacturer
TE Connectivity AMP ConnectorsDescription
CONN RCPT ASSY HMZD 2PAIR 50MM
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
69,602 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

6469077-1
lmages are for reference only.6469077-1
CONN RCPT ASSY HMZD 2PAIR 50MM
Datasheet-
69,602 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

80 Connector Receptacle, Female Sockets Board Edge, Through Hole, Right Angle Gray High Speed
6469077-1

| Category | Connectors, Interconnects - Backplane Connectors - Specialized |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Z-PACK HM-Zd |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | |
| Connector Usage | Daughtercard |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style | High Speed |
| Number of Positions | 80 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Rows | 4 |
| Number of Columns | 20 |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Layout, Typical | - |
| Features | Shielded |
| Contact Finish | - |
| Contact Finish Thickness | - |
| Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 700mA per Contact |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Base Product Number | 6469077 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 6469074-1 | 6469076-1 | 6469076-2 | 6469079-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | CONN HDR HIGH SPEED 120POS PCB | CONN HEADER HIGH SPEED 60POS PCB | CONN HEADER HIGH SPEED 60POS PCB | CONN HEADER HIGH SPEED 80POS PCB |
| Series | Z-PACK HM-Zd | Z-PACK HM-Zd | Z-PACK HM-Zd | Z-PACK HM-Zd |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |