74LVC240APW,112
74LVC240APW,112
74LVC240APW,112
lmages are for reference only.
  • Part Number
    74LVC240APW,112
  • Manufacturer
    Nexperia USA Inc.
  • Description
    IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Delivery Services
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
Quick Inquiry
74LVC240APW,112
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Logic - Buffers-Drivers-Receivers-Transceivers
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series 74LVC
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 1.2V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)