78C10RAT
78C10RAT
78C10RAT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    78C10RAT
  • Manufacturer
    Grayhill Inc.
  • Description
    SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Quick Inquiry
78C10RAT
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer Grayhill Inc.
Series 78C
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit SPST
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 25mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Actuator Level Raised
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.390" (9.90mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Body Material Plastic
Length 1.080" (27.43mm)