8C24-N60-I10-AD
8C24-N60-I10-AD
8C24-N60-I10-AD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    8C24-N60-I10-AD
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CONVERTER 8000V 60W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8000V 7.5mA 23V - 30V Input
Quick Inquiry
8C24-N60-I10-AD
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series C
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output 1 8000V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 7.5mA
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Size / Dimension 8.00" L x 4.50" W x 1.06" H (203.2mm x 114.3mm x 27.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
Base Product Number 8C24-N60
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 8C24-N60-I10-AD-DA 8C24-N60-I10-AD-DA-H 8C24-N60-I10-AD-DAR 8C24-N60-I10-AD-DAR-H
Part Number 8C24-N60-I10-AD-DA 8C24-N60-I10-AD-DA-H 8C24-N60-I10-AD-DAR 8C24-N60-I10-AD-DAR-H
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 8000V 60W DC DC CONVERTER 8000V 60W DC DC CONVERTER 8000V 60W DC DC CONVERTER 8000V 60W