929667-01-11-I
929667-01-11-I
929667-01-11-I
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929667-01-11-I
  • Description
    CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929667-01-11-I
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.215" (5.45mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A