929705-11-22-EU
929705-11-22-EU
929705-11-22-EU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929705-11-22-EU
  • Manufacturer
    3M
  • Description
    CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929705-11-22-EU
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer 3M
Series 929
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length 0.543" (13.80mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A