929715-10-25-I
929715-10-25-I
929715-10-25-I
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929715-10-25-I
  • Description
    CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929715-10-25-I
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 50
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post 0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length 0.593" (15.07mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A