929834-05-19-RK
929834-05-19-RK
929834-05-19-RK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929834-05-19-RK
  • Description
    CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 19 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929834-05-19-RK
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 19
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post 0.610" (15.49mm)
Overall Contact Length 0.945" (24.00mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating 200.0µin (5.08µm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number 929834
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 929834-05-19 929834-05-01 929834-05-01-RK 929834-05-02
Part Number 929834-05-19 929834-05-01 929834-05-01-RK 929834-05-02
Manufacturer 3M 3M 3M 3M
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS Compliant RoHS non-compliant
Description CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM CONN HEADER VERT 1POS CONN HEADER VERT 1POS CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM